Loading...

Szenior gépész tervező mérnök

Location: Budapest

Bilfinger Tebodin is one of the world’s leading consultancy and engineering companies. As a member of Bilfinger Group, we are part of a strong global network of 37,000 people, offering expanded expertise in many areas. Integrated world-class consultancy and engineering solutions, combined with professional project- and construction management – wherever the client is located.

Our services in Central & Eastern Europe: Bilfinger Tebodin in Central & Eastern Europe covers all phases of a project lifecycle by its four cross-country Business Lines: Consultancy, Engineering, Process Engineering and Project Management Consultancy (PMC).

Our markets: We have a strong focus on Industrial, Food & Beverage, (Bio-) Pharma, Oil & Gas, Energy & Utilities, Property and Infrastructure markets, bringing together specialized knowledge and international expertise to offer our clients the best practice solutions.

Our locations and people: We have 18 office locations in Hungary, Serbia, Czech Republic, Poland, Romania, Russia, Ukraine and construction site teams all over the region. Bilfinger Tebodin in Central & Eastern Europe is one team of 800 fantastic colleagues, experts in their areas, ready to share knowledge and make ideas work. Our strength is a multi-discipline, dedicated, experienced team that is committed to ensure successful execution of the clients’ needs.

Feladatok:

  • Épületgépészeti rendszerek tervezése főleg ipari területen (sűrített levegő, gőzellátás, ipari hűtés, egyéb technológiát ellátó rendszerek)
  • Hagyományos épületgépészeti tervezés (fűtés, hűtés, víz, csatorna, gázellátás, szellőzés)
  • Meglévő épületek épületgépészeti felmérése a tervezés előtt, tárgyalás a beruházóval, előzetes költségkalkuláció készítése
  • Tervezési folyamatok (ajánlatok műszaki tartalmának kidolgozása, ajánlatok műszaki értékelése, kivitelezés műszaki támogatása) tervezői szintű támogatása
  • Belföldi-, és nemzetközi tervezési projektekben való részvétel
  • Egyéb tervezői feladatok ellátása

Elvárások:

  • Mérnökkamarai tervezői jogosultság.
  • Felhasználói szintű MS Office, AutoCAD (esetleg AVEVA PDMS vagy INTEGRAPH PDS, CEASAR II, vagy CAEPIPE) és egyéb tervező szoftverek, ismerete.
  • 10-15 éves tervezői gyakorlat,
  • Angol nyelv tárgyalás szintű ismerete
  • Határozott fellépés, önállóság és terhelhetőség,
  • Jó szervező- és problémamegoldó készség,
  • Jó tárgyaló és kommunikációs készség, képesség,
  • Eredményorientált szemlélet és gyakorlat,
  • „B” kategóriájú jogosítvány,

Előny:

  • Felelős műszaki vezetői jogosultság,
  • Német, vagy egyéb idegen nyelv ismerete
  • Műszaki szakmai idegen nyelvtudás

Amit kínálunk:

  • Kellemes munkakörnyezet
  • Változatos projektek
  • Részvétel nemzetközi projektekben, csapatmunkában
  • Versenyképes juttatási csomag

Munkavégzés helye:

  • Budapest, XIII.

For further information please contact karrier.hu@bilfinger.com. Please submit your CV in English through the system containing your salary expectation and also earliest possible start date.

Mechanical Bilfinger Tebodin Hungary Kft.   Professional Engineering - Building Services (HVAC)

Job Segment: Engineer, HVAC, Process Engineer, Project Manager, Drafting, Engineering, Operations, Technology